Washington University in St. Louis

Engineering

Skip Navigation LinksEngineering Home » Current Students » Course Schedules & Descriptions » Undergraduate Course Schedule

Course Schedule for Fall 2010 Semester


Dept Course # Course  /  Instructor Day / TimeRoom
BME 401 01 Biomedical Engineering Design (Yin) MW
8:30AM -  10:00AM
Whitaker  100
BME 301A B Quantitative Physiology I (Barbour) F
9:00AM -  12:00PM
Whitaker  135
BME 140 01 Introduction to Biomedical Engineering (Yin) MW
2:30PM -  4:00PM
Whitaker  100
BME 301A A Quantitative Physiology I (Barbour) Th
2:30PM -  5:30PM
Whitaker  135
BME 471 01 Bioelectric Phenomena (Moran) MW
10:00AM -  11:30AM
Whitaker  218
BME 320B 01 Special Topics: Bioengineering Thermodynamics (Pappu) TuTh
11:30AM -  1:00PM
Whitaker  218
BME 401 02 Biomedical Engineering Design (Klaesner) MW
8:30AM -  10:00AM
Whitaker  218
BME 461 01 Principles of Protein Structure (Pappu) TuTh
2:30PM -  4:00PM
Whitaker  216
BME 401 02 Biomedical Engineering Design (Yin) MW
8:30AM -  10:00AM
Whitaker  218
BME 401 01 Biomedical Engineering Design (Klaesner) MW
8:30AM -  10:00AM
Whitaker  100
BME 468 01 Cardiovascular Dynamics (Taber) TuTh
2:30PM -  4:00PM
Whitaker  318
BME 459 01 Intermediate Biomechanics (Shao) MW
10:00AM -  11:30AM
Whitaker  216
BME 301A 01 Quantitative Physiology I (Barbour) TuTh
1:00PM -  2:30PM
Whitaker  100
BME 201 01 From Concept to Market-The Business of Biomedical Engineering (Calcaterra) Th
3:00PM -  6:00PM
Whitaker  100
ChE 462 01 Chemical Process Dynamics and Control (Tang) MWF
9:00AM -  10:00AM
Eads  203
ChE 473A D Chemical Engineering Laboratory (Reilly) Th
1:00PM -  5:00PM
Urbauer  200
ChE 473A A Chemical Engineering Laboratory (Reilly) M
1:00PM -  5:00PM
Urbauer  200
ChE 351 01 Engineering Analysis of Chemical Systems (Jun) TuTh
2:30PM -  4:00PM
Whitaker  218
ChE 351 B Engineering Analysis of Chemical Systems (Jun) F
2:00PM -  3:00PM
Whitaker  216
ChE 473A B Chemical Engineering Laboratory (Reilly) Tu
1:00PM -  5:00PM
Urbauer  200
ChE 471 B Chemical Reaction Engineering (Dudukovic) F
1:00PM -  2:00PM
Lopata Hall  103
ChE 473A 01 Chemical Engineering Laboratory (Reilly) W
12:00PM -  1:00PM
Crow  206
ChE 471 01 Chemical Reaction Engineering (Dudukovic) TuTh
11:30AM -  1:00PM
Rudolph Hall  203
ChE 320 B Thermodynamics (Williams) W
4:00PM -  5:00PM
Lopata Hall  101
ChE 473A C Chemical Engineering Laboratory (Reilly) W
1:00PM -  5:00PM
Urbauer  200
ChE 351 A Engineering Analysis of Chemical Systems (Jun) F
1:00PM -  2:00PM
Whitaker  216
ChE 471 A Chemical Reaction Engineering (Dudukovic) F
10:00AM -  11:00AM
Lopata Hall  302
ChE 368 01 Transport Phenomena II (Chen, Da-Ren) TuTh
8:30AM -  10:00AM
Lopata Hall  229
ChE 320 01 Thermodynamics (Williams) TuTh
8:30AM -  10:00AM
McDonnell Hall  162
ChE 473A E Chemical Engineering Laboratory (Reilly) F
1:00PM -  5:00PM
Urbauer  200
ChE 367 01 Transport Phenomena I (Ramachandran) TuTh
1:00PM -  2:30PM
Whitaker  216
ChE 438 01 Environmental Risk Assessment and Toxicology (Chen) MW
4:00PM -  5:30PM
Eads  115
ChE 320 A Thermodynamics (Williams) W
3:00PM -  4:00PM
Lopata Hall  101
ChE 146A 01 Introduction to Energy, Environmental and Chemical Engineering (Giammar) Th
2:30PM -  4:30PM
McDonnell Hall  361
ChE 345 01 Pollution Abatement and Waste Minimization (Turner) MW
2:30PM -  4:00PM
Crow  206
ChE 443 01 Environmental Chemistry (Giammar) MW
5:30PM -  7:00PM
McDonnell Hall  361
ChE 146A 01 Introduction to Energy, Environmental and Chemical Engineering (Turner) Th
2:30PM -  4:30PM
McDonnell Hall  361
ChE 325 01 Materials Science (Gleaves) MWF
1:00PM -  2:00PM
Eliot  102
CSE 465M A Digital Systems Laboratory (Richter) F
1:00PM -  4:00PM
Urbauer  115
CSE 200 01 Engineering and Scientific Computing (Zar) MW
4:00PM -  5:30PM
McDonnell Hall  162
CSE 131 D Computer Science I (Chamberlain) TuTh
1:00PM -  2:30PM
Urbauer  218
CSE 232 01 Programming Skills Workshop (Ju) F
2:00PM -  3:00PM
Lopata Hall  400
CSE 441T 01 Advanced Algorithms (Buhler) MW
1:00PM -  2:30PM
Rudolph Hall  203
CSE 436S 01 Software Engineering Workshop (Sproull) TuTh
4:00PM -  5:30PM
Louderman  461
CSE 131R 01 Seminar: Computer Science I (Chamberlain) M
4:00PM -  5:30PM
Lab Sciences  300
CSE 131 G Computer Science I (Chamberlain) TuTh
1:00PM -  2:30PM
Lopata Hall  401
CSE 131 F Computer Science I (Chamberlain) TuTh
4:00PM -  5:30PM
Urbauer  218
CSE 463M 01 Digital Integrated Circuit Design and Architecture (Gruev) TuTh
5:30PM -  7:00PM
Mallinckrodt  304
CSE 200 C Engineering and Scientific Computing (Zar) W
2:30PM -  4:00PM
Whitaker  130
CSE 131 A Computer Science I (Chamberlain) TuTh
1:00PM -  2:30PM
Sever  201
CSE 100B 01 Introduction to Computing Tools: MATLAB Skills (Course Canceled) M
7:00PM -  9:00PM
Sever  201
CSE 465M 01 Digital Systems Laboratory (Richter) Tu
1:00PM -  2:30PM
Urbauer  116
CSE 332S A Object-Oriented Software Development Laboratory (Gill) W
1:00PM -  3:00PM
Urbauer  218
CSE 131 E Computer Science I (Chamberlain) TuTh
2:30PM -  4:00PM
Urbauer  218
CSE 131 I Computer Science I (Chamberlain) TuTh
2:30PM -  4:00PM
Sever  203
CSE 240 01 Logic and Discrete Mathematics (Pless) TuTh
11:30AM -  1:00PM
Lopata Hall  101
CSE 131 C Computer Science I (Chamberlain) TuTh
4:00PM -  5:30PM
Sever  201
CSE 362M 01 Computer Architecture (Richard) TuTh
10:00AM -  11:30AM
Sever  102
CSE 422S 01 Operating Systems Organization (Cannarozzi) MW
5:30PM -  7:00PM
Cupples I  115
CSE 104 01 Web Development (Froderman) TuTh
10:00AM -  11:30AM
Sever  201
CSE 330S 01 Rapid Prototype Development and Creative Programming (Sproull) MW
11:30AM -  1:00PM
Lopata Hall  101
CSE 200 B Engineering and Scientific Computing (Zar) W
1:00PM -  2:30PM
Whitaker  130
CSE 332S B Object-Oriented Software Development Laboratory (Gill) W
3:00PM -  5:00PM
Urbauer  218
CSE 131 01 Computer Science I (Chamberlain) W
4:00PM -  5:30PM
Lab Sciences  300
CSE 131 B Computer Science I (Chamberlain) TuTh
2:30PM -  4:00PM
Sever  201
CSE 473S 01 Introduction to Computer Networks (Jain) MW
1:00PM -  2:30PM
Lopata Hall  101
CSE 332S 01 Object-Oriented Software Development Laboratory (Gill) TuTh
10:00AM -  11:30AM
Rudolph Hall  203
CSE 200 A Engineering and Scientific Computing (Zar) W
11:30AM -  1:00PM
Whitaker  130
CSE 241 01 Algorithms and Data Structures (Chen) MW
1:00PM -  2:30PM
Crow  204
CSE 131 H Computer Science I (Chamberlain) TuTh
1:00PM -  2:30PM
Sever  203
CSE 361S 01 Introduction to Systems Software (Crowley) MW
2:30PM -  4:00PM
Whitaker  218
CSE 425S 01 Programming Systems and Languages (Moscola) TuTh
4:00PM -  5:30PM
Cupples I  113
CSE 100B 02 Introduction to Computing Tools: MATLAB Skills (Phan) W
4:30PM -  6:30PM
Sever  201
CSE 260M 01 Introduction to Digital Logic and Computer Design (Turner) TuTh
2:30PM -  4:00PM
Lab Sciences  250
EECE 401 01 International Experience in Energy, Environmental and Chemical Engineering (Chen) TBA
12:00AM -  12:00AM
TBA 
EECE 401 01 International Experience in Energy, Environmental and Chemical Engineering (Chen) TBA
12:00AM -  12:00AM
TBA 
EECE 495 01 Special Topics: Energy and Buildings (Michels) TuTh
4:00PM -  5:30PM
Cupples I  115
Engr 310 09 Technical Writing (Section Canceled) TuTh
1:00PM -  2:30PM
TBA 
Engr 310 08 Technical Writing (Tarwater) TuTh
2:30PM -  4:00PM
Rudolph Hall  102
Engr 400A 01 Cooperative Education Experience (Kruessel) TBA
12:00AM -  12:00AM
TBA 
Engr 310 06 Technical Writing (Matteucci) MW
1:00PM -  2:30PM
Rudolph Hall  102
Engr 450 01 Engineering Practice and Professional Values (Yoak) M
4:00PM -  5:30PM
Lopata Hall  101
Engr 450 C Engineering Practice and Professional Values (Bannes) Tu
4:00PM -  5:30PM
Lopata Hall  302
Engr 120 03 Freshman Seminar (Laudel) W
4:15PM -  5:45PM
Mudd 
Engr 310 02 Technical Writing (Matteucci) TuTh
11:30AM -  1:00PM
Rudolph Hall  282
Engr 120 01 Freshman Seminar (Laudel) M
4:15PM -  5:45PM
Mudd 
Engr 300A 01 Cooperative Education Experience (Kruessel) TBA
12:00AM -  12:00AM
TBA 
Engr 450 01 Engineering Practice and Professional Values (Bannes) M
4:00PM -  5:30PM
Lopata Hall  101
Engr 120 02 Freshman Seminar (Laudel) Tu
4:15PM -  5:45PM
Lopata House  MPR12
Engr 310 04 Technical Writing (Frick) Th
5:30PM -  8:00PM
Sever  300
Engr 450 A Engineering Practice and Professional Values (Ballard) W
4:00PM -  5:30PM
Eads  204
Engr 310A 01 Technical Writing and Service Learning (Matteucci) MW
10:00AM -  11:30AM
Lopata Hall  230
Engr 310 05 Technical Writing (Hooker) Tu
6:00PM -  8:30PM
Lopata House  23
Engr 100A 01 Cooperative Education Experience (Kruessel) TBA
12:00AM -  12:00AM
TBA 
Engr 310 10 Technical Writing (Brumbaugh Walter) MW
11:30AM -  1:00PM
Sever  300
Engr 450 B Engineering Practice and Professional Values (Yoak) W
4:00PM -  5:30PM
Lopata Hall  229
Engr 450 01 Engineering Practice and Professional Values (Ballard) M
4:00PM -  5:30PM
Lopata Hall  101
Engr 200A 01 Cooperative Education Experience (Kruessel) TBA
12:00AM -  12:00AM
TBA 
Engr 310 07 Technical Writing (Ballard) TuTh
1:00PM -  2:30PM
Lopata Hall  103
Engr 310 03 Technical Writing (Brumbaugh Walter) MW
10:00AM -  11:30AM
Sever  300
Engr 310 01 Technical Writing (Ballard) TuTh
10:00AM -  11:30AM
Sever  300
ESE 433 01 Radio Frequency and Microwave Technology for Wireless Systems (COURSE CANCELLED) TuTh
2:30PM -  4:00PM
TBA 
ESE 431 01 Quantum Electronics (Yang) MWF
10:00AM -  11:00AM
Crow  204
ESE 103 01 Introduction to Electrical Engineering (Richter) M
4:00PM -  6:00PM
Bryan  316
ESE 141 01 Introductory Robotics (Mukai) F
3:00PM -  5:00PM
Bryan  306
ESE 101 01 Introduction to Engineering Tools: Matlab and Simulink (Kaplan) Th
5:30PM -  7:00PM
Bryan  306
ESE 230 E Introduction to Electrical and Electronic Circuits (Rode) W
4:00PM -  5:30PM
Bryan  306
ESE 444 01 Sensors and Actuators (Feero) TuTh
5:30PM -  7:00PM
Eads  115
ESE 488 01 Signals and Systems Laboratory (Morley) Tu
2:30PM -  4:00PM
Bryan  316
ESE 408 01 A System Dynamics Approach to Designing Sustainable Policies and Programs (O'Sullivan) Tu
10:00AM -  11:30AM
Seigle Hall  306
ESE 251 01 Introduction to Systems Science and Engineering (Schaettler) TuTh
11:30AM -  1:00PM
Sever  102
ESE 448 01 Systems Engineering Laboratory (Mell) F
12:00PM -  3:00PM
Urbauer  14
ESE 331 A Electronics Laboratory (Spielman) W
11:30AM -  2:30PM
Bryan  306
ESE 408 01 A System Dynamics Approach to Designing Sustainable Policies and Programs (Hovmand) Th
10:00AM -  11:30AM
Whitaker  130
ESE 230 A Introduction to Electrical and Electronic Circuits (Rode) Tu
10:00AM -  11:30AM
Bryan  306
ESE 326 01 Probability and Statistics for Engineering (Hasting) TuTh
11:30AM -  1:00PM
Brown  100
ESE 428 01 Probability (Woodroofe) MWF
2:00PM -  3:00PM
McDonnell Hall  162
ESE 230 01 Introduction to Electrical and Electronic Circuits (Rode) TuTh
1:00PM -  2:30PM
Lopata Hall  101
ESE 230 C Introduction to Electrical and Electronic Circuits (Rode) W
2:30PM -  4:00PM
Bryan  306
ESE 497A 01 Undergraduate Research Abroad (Nehorai) TBA
12:00AM -  12:00AM
TBA 
ESE 482 01 Digital Signal Processing (Trobaugh) MW
2:30PM -  4:00PM
Rudolph Hall  102
ESE 463 01 Digital Integrated Circuit Design and Architecture (Gruev) TuTh
5:30PM -  7:00PM
Mallinckrodt  304
ESE 309 01 Matrix Algebra (Tang) MWF
1:00PM -  2:00PM
Brown  118
ESE 465 01 Digital Systems Laboratory (Richter) Tu
1:00PM -  2:30PM
Urbauer  116
ESE 230 B Introduction to Electrical and Electronic Circuits (Rode) W
10:00AM -  11:30AM
Bryan  306
ESE 488 A Signals and Systems Laboratory (Morley) Th
2:30PM -  5:30PM
Bryan  316
ESE 330 01 Engineering Electromagnetics Principles (Shen) MW
4:00PM -  5:30PM
McDonnell Hall  362
ESE 448 02 Systems Engineering Laboratory (Mell) F
3:00PM -  6:00PM
Urbauer  14
ESE 405 01 Reliability and Quality Control (Min) MW
1:00PM -  2:30PM
Lopata Hall  103
ESE 326 02 Probability and Statistics for Engineering (Cariola) TuTh
11:30AM -  1:00PM
Eliot  102
ESE 336 01 Principles of Electronic Devices (Course Canceled) TuTh
4:00PM -  5:30PM
TBA 
ESE 404 01 Applied Operations Research (Trobaugh) TuTh
1:00PM -  2:30PM
Lopata Hall  229
ESE 260 01 Introduction to Digital Logic and Computer Design (Turner) TuTh
2:30PM -  4:00PM
Lab Sciences  250
ESE 230 02 Introduction to Electrical and Electronic Circuits (Hsieh) TuTh
1:00PM -  2:30PM
McDonnell Hall  361
ESE 331 01 Electronics Laboratory (Spielman) M
11:30AM -  1:00PM
Bryan  306
ESE 408 01 A System Dynamics Approach to Designing Sustainable Policies and Programs (Hovmand) Tu
10:00AM -  11:30AM
Seigle Hall  306
ESE 499 01 Systems Design Project (Schaettler) TBA
12:00AM -  12:00AM
TBA 
ESE 403 01 Operations Research (Hsieh) MW
11:30AM -  1:00PM
Whitaker  216
ESE 351 01 Signals and Systems (Mukai) TuTh
2:30PM -  4:00PM
January Hall  110
ESE 465 A Digital Systems Laboratory (Richter) F
1:00PM -  4:00PM
Urbauer  115
ESE 230 D Introduction to Electrical and Electronic Circuits (Rode) F
1:00PM -  2:30PM
Bryan  306
ESE 231 01 Electrical & Electronic Circuits Laboratory (Rode) W
4:00PM -  5:30PM
Bryan  306
ESE 408 01 A System Dynamics Approach to Designing Sustainable Policies and Programs (O'Sullivan) Th
10:00AM -  11:30AM
Whitaker  130
ESE 230 F Introduction to Electrical and Electronic Circuits (Rode) Th
2:30PM -  4:00PM
Bryan  306
ESE 448 A Systems Engineering Laboratory (Mell) F
1:00PM -  4:00PM
Urbauer  14
ESE 317 01 Engineering Mathematics (Hasting) MTuWThF
10:00AM -  11:00AM
January Hall  110
ESE 309 02 Matrix Algebra (Schaettler (ESE Dept.)) TuTh
1:00PM -  2:30PM
Whitaker  218
ESE 438 01 Applied Optics (Yang) MW
4:00PM -  5:30PM
Sever  102
ESE 362 01 Computer Architecture (Richard) TuTh
10:00AM -  11:30AM
Sever  102
ESE 434 01 Solid State Power Circuits and Applications (Collins) MW
5:30PM -  7:00PM
Lopata Hall  202
INFO 450Z 01 Special Topics: Enabling Business Through Technology (Kamman) Th
6:00PM -  8:30PM
Cupples I  207
MEMS 411 A Mechanical Engineering Design Project (Bever) M
2:00PM -  4:00PM
Jolley  110
MEMS 321 A Structural Behavior and Analysis ( ) Tu
2:30PM -  4:00PM
Urbauer  216
MEMS 1003 01 Mechanical Engineering Design and Build (Harkins) Tu
2:30PM -  5:00PM
Urbauer  113
MEMS 3410 01 Fluid Mechanics (Agarwal) MWF
9:00AM -  10:00AM
McMillan Hall  149
MEMS 202 02 Computer-Aided Design (Craig) TuTh
2:30PM -  5:00PM
Jolley  2
MEMS 1001 02 Machine Shop Practicum (Harkins) M
1:00PM -  4:00PM
Urbauer  113
MEMS 202 04 Computer-Aided Design (Craig) MW
2:30PM -  5:00PM
Jolley  2
MEMS 431 C Structural Dynamics and Vibrations (Ahaus) F
1:00PM -  4:00PM
Jolley  111
MEMS 350 01 Engineering Mechanics III (Harmon) TuTh
1:00PM -  2:30PM
McDonnell Hall  362
MEMS 411 01 Mechanical Engineering Design Project (Jakiela) TuTh
10:00AM -  11:30AM
Lopata Hall  101
MEMS 431 A Structural Dynamics and Vibrations (Ahaus) M
1:00PM -  4:00PM
Jolley  111
MEMS 422 01 Analysis and Design of Modern Structures II (Harmon) MWF
10:00AM -  11:00AM
Urbauer  216
MEMS 321 01 Structural Behavior and Analysis (Sridharan) TuTh
8:30AM -  10:00AM
Urbauer  216
MEMS 1003 02 Mechanical Engineering Design and Build (Harkins) Th
2:30PM -  5:00PM
Urbauer  113
MEMS 253 01 Engineering Mechanics I (Okamoto) MWF
1:00PM -  2:00PM
McDonnell Hall  162
MEMS 4101 01 Manufacturing Processes (Jerina) MW
4:00PM -  5:30PM
Lopata Hall  202
MEMS 255 01 Engineering Mechanics II (Genin) MWF
11:00AM -  12:00PM
Lopata Hall  103
MEMS 361 A Materials Science (Fillenwarth) M
1:00PM -  4:00PM
Jolley  103
MEMS 411 C Mechanical Engineering Design Project (Hakkinen) F
2:00PM -  4:00PM
Jolley  110
MEMS 1003 03 Mechanical Engineering Design and Build (Jakiela) W
2:00PM -  4:00PM
Jolley  110
MEMS 361 C Materials Science (Fillenwarth) F
2:00PM -  5:00PM
Jolley  103
MEMS 301 01 Thermodynamics (Brandon) MWF
11:00AM -  12:00PM
Louderman  458
MEMS 361 B Materials Science (Fillenwarth) W
1:00PM -  4:00PM
Jolley  103
MEMS 361 01 Materials Science (Sastry) MWF
10:00AM -  11:00AM
Lopata Hall  101
MEMS 202 01 Computer-Aided Design (Craig) TuTh
10:00AM -  12:30PM
Jolley  2
MEMS 1001 01 Machine Shop Practicum ( ) Tu
9:00AM -  12:00PM
Urbauer  113
MEMS 431 01 Structural Dynamics and Vibrations (Peters) MWF
11:00AM -  12:00PM
McDonnell Hall  362
MEMS 431 B Structural Dynamics and Vibrations (Ahaus) W
1:00PM -  4:00PM
Jolley  111
MEMS 202 03 Computer-Aided Design (Craig) TuTh
5:30PM -  8:00PM
Jolley  2
MEMS 411 B Mechanical Engineering Design Project (Jakiela) W
2:00PM -  4:00PM
Jolley  110
 
Reduce Font SizeEnlarge Font SizePrint Page